— То ти, батьку, з Наливайком ходив?
— До остатнього дня, дитино. Якби не клята голота, то не взяли б нас ляхи на тій Солониці!
— То, може, й діда мого знав?
— А як його на ймення?
— Чурай він прозивався.
Дід і коня спинив.
— То ти, — каже, — запорожця Чурая внук?!
— Атож.
— А я ж дивлюся, що лице по знаку, та й постава дідова! Таж то лицар був, що небагато таких і в Україні знайдеш… козак-невмирака, що дев’ять душ у нього, — як одну вб’єш, то друга вселяється! То є він іще на світі?
— Забили його… — каже Михась. — Нехай потім побалакаємо!
Як ось і село близько. Заїжджають вони у ворота, коли ж уся громада вже зібралася. І Чикилдиха тут, скручена мотуззям та побита, що аж синя вся.
— До ставка їх, діти, — каже старий. — Та поспішіть, бо до півдня треба діло впорати!
— А що з ними панькатися? — каже громада. — Повісити на вербі та й квит!
— Е ні,— каже дід. — Зараз побачите, як з відьмами треба обходитися!
От прийшли вони до ставка, і звелів старий розв’язати обох.
— А тепер, — каже, — в’яжіть їх наново, та не так, як раніш, а Дажбожим свастям!
— Як се? — питають люде.
— А тако: прив’язуйте за спиною великий палець правої руки до великого пальця лівої ноги, а лівої руки — до правої ноги. Як перехрещена буде відьма отсим знаменням, то всеньку силу свою втеряє і ніякого лиха вже вам не вкоїть. Од всякої нечисти сей спосіб добрий! Коли часом жінка своя сказиться, то теж воно помагає — зв’язати її отако та повісити на грушу, щоб охолола трохи!..
Вхопили четверо парубків Чикилдиху і давай мотузувати її.
— У-у-у-у-у-у-у! — завила молодиця і так шарпонулася, що парубки й порозліталися од неї, мов ті груші.
— Держіть, держіть кляту відьму! — каже дід. — Зараз і охляне вона!
Як навалилося десятеро чоловіків на молодицю, то насилу скрутили її, так біснувалася. Допіру наклали знамення на неї, зразу вона й притихла.
— А тепер, — каже дід, — у ставок їх обох!
— Так се ж на дощ відьом топлять, — каже громада, — а зараз сінокоси! Хіба ж сеє годиться?
— Задля дощу в посуху відьом топлять, — каже старий, — а нині її, слава Богу, немає. А щоб зо світа вражу силу звести, то теж сього способу добирають. Вода — князівство Триглавове, де всякі русалки, водяники і чорти водяться, се друге небо, та тільки Чорнобогове, бо перекривляє воно світ Божий… Як укинути туди відьму, то й душа з неї вийде, бо Коштрубове знамення — то огонь, а вода огня не терпить!..
— Ну, — каже громада, — то кидаймо тоді!
Та взяли парубки Чикилдиху, розгойдали її й пожбурили аж на середину ставка. Допіру вона шубовснула, то зразу й на дно пішла.
— Еге, — каже дід, — се, видно, слабенька відьма!
І рукою махнув — нема чого й балакати, мовляв!
— Другу давайте! — каже.
Як гепнула та у воду, то й попливла по ній, мов та качка. Пливе та регочеться.
— А що, — каже, — взяли мене, чортові діти? Дулю вам, а не бісурканю зо світа звести! Не Чорнобога я відьма, а Матери Мокоши, котора всім світом буде владати! Аби не свастя оце, то тільки ви мене й бачили б!
Дід і за голову взявся.
— Витягайте, — каже, — її хутчій! І Чикилдиху з нею.
Як витягли їх обох на берег, загадав старий дрова зносити з усіх усюд. За годину настягали люде до ставка цілісіньку гору дубових колод, паліччя всякого та соломи. Старий тоді й питає:
— Всі знають, що робити?
— Знаємо, — кажуть люде.
— Ото глядіть же мені! Дівчата нехай вінки надінуть, а молодиці кочерги візьмуть і рогачі. І обертайтеся хутчій, скоро сонце на полудень стане.
Ото вчинили все теє та й поклали Карунку на тім багатті й Чикилдиху, що вже нежива була. Вкресав дід огня, віхтя запалив і каже:
— Батьку Дажбоже, славен Трояне! Велесе мудрий, Стрибоже великий, Коштрубе небесний, Боже наш Милий! Змилуйся над сими душами, очисть їх огнем своїм святим!
Та й підпалив солому. Загоготав огонь, побіг колодами і бухнув угору полум’яним стовпом. Допіру він загорівсь, як дівки узялися за руки, пішли корогодом округ того вогнища та й завели:
Ой на Йвана на Купала
Відьма зіллє копала,
На дуб лізла, кору гризла,
З дуба впала — чарувала.
Добрі люде огонь клали,
Огонь клали, відьму брали.
Іди, відьмо, собі з димом,
А ми підем з Добрим Дивом.
Іди, відьмо, собі з Богом,
Смерть твоя он за порогом.
Горить відьма та палає,
Свою долю проклинає.
Аби я за теє знала,
То всі б чари занедбала.
Се гріхів моїх покута,
Що смертонька моя люта…
А за димовиськом і неба вже не видно. Як огорнуло полум’я Карунку з Чикилдихою, то шарпонулася клята відьма та й заволала:
— Будьте ж ви прокляті, собачі діти! Щоб вам добра більше не було! Спалять ляхи ваші хати, погинуть на войні ваші козаки, підуть ваші діти в ясир, що й жодної душі не зостанеться! Буде на сьому місці пустка, й нечистим його всі узиватимуть! Найменням Мокошиним сеє слово запечатую!..
Та й замовкла, наче похлинулася. Потягло смалятиною, наче кабана ото закололи та соломкою щетину палять.
— А тепер держіть, держіть залізо, щоб не вислизнула клята чародійниця! — каже дід молодицям, що круг того огнища стояли.
Тії й попіднімали кочерги та рогачі. Допіру вони сеє зробили, як налетів страшенний вихор, крутонулося полум’я, заревло, мов несамовите, — й побачили всі, як вилетіли з огня дві пташки. Зависли вони над багаттям, крилами стрепенули та й полинули у небесну височінь. Ще мить — і слід за ними захолов.