Тут муркнув щось котяка і підійшов до Михася. Як спинився він перед ним, то малий козак і перелякався: у загривку був той котисько й за нього вищий, а хижий писок просто в лице дивився. Довго нюхав він Михася, сопів, чмихав, ляскав себе хвостом по боках, а тоді сів на задні лапи і замуркотів, приязно заглядаючи в очі.
— Бач, — каже Леся, — полюбив він тебе… От погладь його!
— А руку не одкусить?
— Ні.
Простягнув руку малий козак і поклав долоню пардусові на голову, а тоді провів нею по шиї. Наче єдваб, м’яка і ніжна була його шкура, та чутно було, як ходять під нею тверді вузлуваті м’язи. А котяка ще дужче замуркотів і лизнув Михася в щоку довгим шорстким язиком.
— Ти ба! — каже Михась. — Та він у тебе геть ручний… А як же се ти дізналася, що лихо мене спіткало?
— А ти забув хіба, як ножа свого у сволока забив?
— І що?
— Як побігла з-під нього кров, я й утямила, що недобре з тобою! — каже Леся. І зітхнула. — Ох, пора нам їхати вже…
— А куди це?
— Батька твого січового шукати… Завезу тебе до нього, а то знов загубишся дорогою… або ще сороки вкрадуть, не дай, Боже!
— А чого це вони мене вкрадуть? — набурмосився малий козак.
— Бо гарний дуже…
Хтів було щось відказати на теє Михась, аж упала на нього тінь, що й світа божого не стало видно. Озирнувся малий козак — і похолов із жаху.
— Батьку Дажбоже, славен Трояне… а се що за лихо?!
Із-за пралісу, що височів похмурою темною стіною на обрії, поволі звелася велетенська постать, що й самісіньке сонце затулила. На півнеба вона сягала, дістаючи аж попід хмари, а по землі послалася такою довгою стягою, що й око не захопить. Ще мить — і виросло на тлі блакитного неба страхіття, що тільки в лихому сні може примаритися. Було воно мов здоровезний ящур з гадючою головою, увінчаною кістяними шипахами. Шкура на ньому обросла риб’ячою лускою, очі горіли двома червоними жаруками, а руки були на диво малі й притиснуті до живота. Роззявила тая потвора пащеку і так заревла, що гук той по всьому степу покотився.
Та й кинулася до них через праліс, неначе билини, ламаючи по дорозі віковічні дуби.
— О боже… втікаймо! — зойкнула мала бісурканя. І плигнула притьмом на того котиська цяцькованого та до Михася: — Сідай іззаду, хутчій! І за мене тримайся!
— А хто се такий? — крикнув Михась, умостившись в неї за спиною.
— Муж Мокошин… Батьку Дажбоже, спаси нас!
Котяка тільки й чекав, аж Михась на нього сяде, — як рвонув з місця, то тільки вітер у вухах засвистів. Ось мигнула балка, де малий козак у повінь потрапив, — і щезла вмент, кинулися назустріч берегові кручі, сяйнув Псел попід ними, плавні на тім боці — і все згинуло, наче й не було його, тільки чисте поле попереду лежало та сонце на вечірньому прузі било у вічі. Прислухався малий козак та й чує: аж земля гуде, так женеться за ними тая потвора!
— Батьку Дажбоже, славен Трояне, спаси нас! — шепоче Леся, вчепившись у загривок пардусові.— Матінко Божа, Пречиста Ладо, не дай погибати!
— Та зроби щось! — кричить їй на вухо Михась. — Зачаруй його… ти ж умієш!
— Що ж я йому вдію, як він із пекла самого! О Боже, він у засвітах за нами женеться!
Озирнувся Михась, а ящур уже наздоганяє їх. Пащеку роззявив, язика вивалив, і видно, що в роті у нього кілька рядів зубів, тонких і гострих, наче у щуки.
— Не втечемо, — каже Михась.
— Далеко він?
— За версту, як не ближче.
Глянула Леся й собі та й зітхнула.
— Що ж, нічого не вдієш…
І висмикнула з кіс золотого гребінця й кинула назад. Озирнувся малий козак через плече, коли ж бачить — виріс за ними ліс. Та такий густий і височенний, що куди й тому пралісові! Півнеба затулив, а ящура й не видко за ним, тільки чутно, як він реве десь там позаду.
— Ого! — каже Михась. — А як се ти робиш таке?
Та Леся нічого не відказала, тільки свиснула пардусові, що той швидше од вітру помчав. Минула якась хвилина — і затріщало у лісі, заревло страшенно, захурчало щось у них над головами, аж утямив Михась, що страховисько теє продирається крізь ліс, а по дорозі вириває грубелезні дуби з корінням і жбурляє їм услід. Ще мить — і загупали позаду здоровецькі лапи, почулося хекання і сапання товаряче. Глянув Михась, а клятий ящур ліс подолав і мчить по полю велетенськими стрибками!
— Господе, твоя воля! — каже малий козак. — Оце, мабуть, і клямка нам запала!
Тут і Леся кинула погляд через плече.
— Ні,— каже, — ще не запала…
Та й зняла із шиї блакитну стрічку і кинула назад. Михась і рота роззявив із подиву: де не взялася у степу річка, широка та повновода, що й Дніпрові до неї далеко! Як угледів її ящур, то заревів на всю горлянку, забігав туди-сюди тим берегом, не знаючи, що робити, а далі плигнув у воду і поплив. Певне, глибока була та ріка, бо геть поринуло у воду теє страховисько, тільки пащека зверху стирчала. Дивиться малий козак, аж ящур уже на берег вилазить! Зіщулився увесь, як мокрий щур, вода з нього біжить трьома ручаями, та очі од люті аж горять червоним огнем. Ревонув, аж трава у полі понагиналася, — і погнав сягнистими стрибками, сливе й до землі не дотуляючись.
— Ой, лишенько! — каже мала бісурканя, озираючись назад. — Оце вже не до жартів…
А кляте страховисько вже й у потилицю дихає. Пардус у струну витягнувся, летить вище трави, аж мигтить все увіччю, та ба — гуде позаду земля під трипалими лапами, а гарячий зміїний подих і чуба на голові ворушить.